این وسیله متشکل شده از فیوز و بی متال. وظیفه ای که دارد این است که دارد عموما حفاظت است در برابر اتصالاتی که ایجاد می شود. عملکردی حفاظتی برای موتور دارد و روش کار آن به این صورت است که با اتصال کردن موتور و یا بار اضافه برای موتور ، الکتروموتور را  از منبع قطع می کند.

برخی از آن ها محافظ های خیلی قوی هستند به طوری که قادر هستند برای الکتروموتور ۳ فاز هم استفاده شود.

از برند های موجود در بازار کلید حرارتی اشنایدر بهترین گزینه است که ساخت یک شرکت فرانسوی است که در برند های الکتریکی جایگاه خوبی در بازار دارد. در این مقاله به برسی این محصول نیز  می پردازیم .

برای اطلاع یافتن از قیمت کلید حرارتی با شماره هایی که پایین صفحه قرار دادیم تماس بگیرید . به طور کل این وسیله کاربرد زیادی دارد.

تفاوت کلید حرارتی و بی متال

هر دوی این قطعات الکتریکی وظایفی مشابه دارند و کاری که میکنن در واقع محافظت از نوسانات جریان است . بااین حال تفاوت هایی هم دارند که در این قسمت به آن خواهیم پرداخت.

کلید حرارتی وسیله ای است که به خاطر مزایایی که دارد به نسبت بی متال برتر شناخته می شود. برای مثال ایمنی که این کلید ایجاد می کند بسیار بیشتر از نمونه بی متال است. بنابراین فروش کلید حرارتی رواج بیشتری دارد. اما کاری که برای ایمنی و محافظت انجام میدهد چیست ؟

کاری که این وسیله برای ایمنی موتور می کند این است که  در اثر نوسان جریان الکتریکی و یا  ورود جریانی بیشتر از حد مجاز موتور ، در نهایت موتور الکتریکی را قطع میکند این در حالی است که بی متال فقط مدار فرمان را از فعالیت باز می دارد. عملکرد کلید بسیار قوی تر است چرا که ۳ فاز مدار قدرت را به صورت مستقیم از کار می اندازد.

کاری که کلید انجام می دهد دو عملکرد است یعنی هم کنترل جریان حرارتی را دارد و هم جریان جاری مغناطیس .اما بیمتال برای عملکرد حرارتی ساخته شده است.

برای توضیحات بیشتر باید بدانید که این جریان حرارتی در مدار با زیاد شدن مقدار بار در سیستم به وجود می آید که سبب می شود سیستم گرم شود اما جریان مقناطیس بر اثر اتصال کردن به وجود می آید .

ویژگی های کلید حرارتی

  • هم قابلیت کنترل از راه دور و هم به صورت دستی دارد که برای حالت دستی آن دکمه ای در نظر گرفته شده.

  • برای آنکه از این وسیله اطمینان حاصل نمایید و باعث شود ایمنی دستگاه را تنظیم کند برای آن حالت تست کردن را به وسیله یک کلید فراهم کرده اند.

  • برای تنظیم کردن جریان می توانید از درجه بندی استفاده کنید.

  • به صورت سه فاز است قسمت ورودی آن به الکتریسیته و قسمت دیگر به موتور اتصال می یابد.

  • این وسیله می تواند در زیر بار نیز دوام آورده و عمل نماید.

  1. در یک بازه زمانی مشخص می توانید کلید حرارتی را بر یک آمپر مشخص تنظیم بکنید.

  • اگر باری بیشتر از حد مجاز بر مدار وارد شود کاری که می کند این است که به صورت مستقیم موتور را غیر فعال می کند احتیاجی به کنتاکتور ندارد.

  • کلید حرارتی به محافظ موتور هم شناخته می شود.

  • حد اکثر توان تحمل بار برای این کلید ها صد و بیست و پنج آمپر است.

آنچه درباره خرید کلید حرارتی باید بدانید :

در مطلب قبل گفتیم از این کلید در الکتروموتور ۳ فاز نیز استفاده می شود ، در توضیح بیشتر از ساختار درونی کلید های سه فاز بیشتر توضیح می دهیم . اصول این ساختار برای حفاظت موتور است که این وظیفه را کلید حرارتی تحت عنوان کلید محافظ موتور به وسیله ۲ روند به پیش می برد . بدین صورت که :

_ با گرم شدت ، بالا رفتن حرارت موتور که دلیل آن وارد شدن بار بیشتر از ظرفیت در نظر گرفته شده موتور است ،کلید محافظ وارد عمل شده و ایمنی لازم را برای مجموعه بالا می برد .

_ هنگام کار کردن موتور الکتریکی ما در اثر کارکرد بالا و یا حتی تغییر میزان ولتاژ ورودی این امکان وجود دارد که در داخل سیستم آن اتصالی شکل بگیرد . کاربرد کلید حرارتی نیز بدین منظور بوده و از اتفاق چنین ماجرایی جلوگیری به عمل می آورد .

در یک جمع بندی کامل به این نکته باید توجه نمود !! یک کلید حرارتی قطعه ای است برای حفاظت از موتور الکریکی در برابر اتصالاتی که ممکن است برای آن اتفاق بیفتد. این محصول از این اتفاق جلوگیری کرده و بسیار هوشمندانه و به صرفه اتصال را کنترل واز وجود آن پرهیز می کند .

کنتاکت کلید حرارتی

این وسیله در مدار فرمان خود از کنتاکت استفاده می کند. این کنتاکت با کلید زدن در ارتباط است و این قطعه به این شکل انجام عملیات دارد و از آن در مدار فرمان یا قسمت آلارم استفاده می شود .در این قسمت توضیح مختصری از کنتاکت کمکی داریم :

در مدار فرمان به صورت مستقیم از آن استفاده می شود ، همینطور که گفته شد با عمل کلید زنی ارتباط دارد.کاربرد کنتاکت کمی در روشن و خاموش کردن لامپ کوچکی است که حاکی از نحوه عملکرد موتور است. برای راه اندازی این لامپ کوچک کاری که انجام می شود این است که به ترمیتال سیزده و بیست و یک ترمینال تک فاز متصل می شود. به وسیله ترمینال چهارده کاری که می کنیم سیگننال سبز رنگ را داریم و از ترمینال بیست و دو برای لامپی کوچک قرمز رنگ برای کلید حرارتی سیم کشی می شود . بدین صورت روشن بودن دستگاه را نشان می دهیم.این کاربردی ترین استفاده از آن ها در سیستم است.

و اما کنتاکت خطا !

خطایی که قرار است این کنتاکت برای کلید حرارتی نشان بدهد حاکی از نشان دادن خطای اضافه بار است. تنها کار آن ها زمانی است که دستگاه دوچار خطار شود.

استفاده از کنتاکت هایی بیشتر برای تقویت کلید از کارهایی است که به طور عموم انجام می شود و استفاده ی بیشتر آن برای مدارهای بخش فرمان، مانیتور ها و … استفاده می شود . حال توضیح مختصری از چگونگی کاری که یک کلید حرارتی اشنایدر انجام می دهند ، می دهیم . با اضافه شدن کنتاکت بیشتر جهت تقویت در مانیتور پی ال سی و همچنین مانتیتور روشن و جهت عکس آن یعنی خاموشی موتورها استفاده می شود .در این عمل تعدادی کنتاکت اضافه می شود و جایگاه اتصال آن ها تغییر می کند .

یک کلید حرارتی چگونه عملکردی دارد؟

این بزار الکتریکی که به نحوی یک محافظ شناخته می شود برای کنترل ایمنی موتور استفاده می شود. از آن زمانی استفاده میکنیم که هنگامی که اتصال کوتاهی به وجود می آید یا اتصال به شکلی دیگر که در مدار ما به وجود می آید با قطع کردن آن باعث جلوگیری شود.

تفاوتی که کلید حرارتی با سایر وسایل ایمنی دارد این است که این وسیله الکتریکی توانایی خاصی در ایمنی مدار بخش مقابله با عدم تعادل در فاز مدار است. در صورتی که در مدار تعادل نداشته باشیم تاثیر این رفتار دقیقا در کارایی موتور مشهود است . چرا که هر گونه اتصالی و تغییر ناگهانی حتی قطع شدن هر یک از مدار های الکتریکی سبب ایاد مشکل برای موتور است . همانطور که مشاهده می کنیم یک کلید حرارتی نقش مهمی در سیستم را دارد.  در صورت عدم استفاده از آن باعث می شود که موتور همین طور به کار کردن ادامه دهد و نتیجه ای که در بر خواهد داشت خرابی آن است.

این ابزار الکتریکی همچنین این ویژگی را دارند که به صورت دستی عمل نمایند. به خاطر اینکه اگرسیستم نیاز بهتعمیرات خاصی داشت این توان را داشته باشند بشود آن را قطع نمود تا به برسی رفتار سیستم پرداخت . بنابراین تنظیم و استفاده دستی در این قسمت به کار می آید.

فروش کلید حرارتی در انواع مختلف انجام میگیرد . در دسترس عموم در بازار موجود است . آنها قادر هستند جریان الکتریکی را در مدار تنظیمنمایند . دلیل استفاده زیاد از این ابزار در این است که می شود گفت که برای هرنوع موتور قابل استفاده شدن است.

چگونه کلید حرارتی را نصب کنیم؟

برای نصب کردن آن کاری که انجام می دهیم این است که ورودی برق سه فاز به ترمینال ورودی را کلید می دهیم سپس ، از ترمینال خروجی به پلاتین قدرت کنتاکتور وصل می کنیم و در نهایت اینکه  در نصب کلید حرارتی بخش خروج آن را به تخته کلمپ موتور اتصال می دهیم.

اگر بخواهید حفاظت کار را تقویت نمایید بخش کنتاکت کمی را به کلید حرارتی نصب کرده و در مسیر فرمان بگذارید.

معرفی کلید حرارتی اشنایدر

از آن جا که یک مدار الکتریکی برای ایمنی و محافظت از سیستم نیاز به یک محافظ دارد . این وسیله نمونه خوبی می تواند باشد .موتور موجود در سیستم الکتریکی برای محافظت نیاز به محافظ دارد و کلید حرارتی اشنایدر بهترین گزینه برای این موضوع است . مهم تر از همه تا به حال امتحان خود را از این بابت پس داده است . این کلید ، جریانی که به صورت اضافه در مدار ما وجود دارد را قطع می کند . کلید حرارتی اشنایدر از ابزار های محافظتی موتور است . و برای انواع آن جواب گو است . اما اگر بخواهید بدانید بیشتر برای چه مواردی کاربرد دارد در موتور آسنکرون و مدل اقایی ، همچنین الکترو موتور به کار می رود .

کلید حرارتی اشتایدر از برند معروف فرانسوی است که پیشینه کهن دویست ساله ای دارد و در سرتاسر دنیا به کیفیت بالا شناخته می شود .قطعات الکتریکی بسیاری به نام این شرکت تولید می شوند که تعدادی از این قطعات نیز به اختصاص برند اشنایدر  ثبت و طراحی شده اند . کیفیت این محصول و سایر محصولات این برند در سطح جهانی بسیار مناسب است .